<!-- Google Tag Manager -->
<script>(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start':
new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0],
j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src=
'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f);
})(window,document,'script','dataLayer','GTM-T2HWPMS');</script>
<!-- End Google Tag Manager -->
Chrzest Święty – przewodnik od A do Z
przygotowania, kościół, przyjęcie
Chrzest Święty to pierwszy dla Waszego dziecka sakrament, który przyjmuje. Jest jednym z siedmiu sakramentów świętych i najważniejszym w życiu katolika. Wasze dziecko poprzez Chrzest Święty zyskuje odpuszczenie grzechu pierworodnego, otrzymuje łaskę uświęcającą – dającą życie nadprzyrodzone, staje się członkiem kościoła katolickiego i bierze udział w kapłaństwie Chrystusa.
Co znajdziesz w naszym poradniku o Chrzcie Świętym?
-
Przebieg dnia Chrztu Świętego od A do Z. Z nami dowiesz się wszystkiego o tym wydarzeniu,
-
Co to jest Chrzest Święty?
-
Dlaczego warto zdecydować się na fotografa?
-
Z czego składa się reportaż Chrztu Świętego?
-
Jak wyglądają przygotowania do chrztu Waszego dziecka?
-
Jak przygotować się do Chrztu Świętego?
-
Jakie wybrać ubranko dla dziewczynki, a jakie dla chłopca?
-
Jak Wy, jako rodzicie macie ubrać się na chrzest swojego dziecka?
-
Ile czasu zaplanować na sesję zdjęciową z fotografem?
-
10 rzeczy, które musisz zabrać z domu na uroczystość Chrztu Świętego,
-
Obowiązki rodziców chrzestnych, biała szatka i świeca,
-
Warunki, aby zostać matką i ojcem chrzestnym,
-
Jak wygląda ceremonia Chrztu Świętego – krok po kroku,
-
Kiedy najlepiej zgłosić dziecko do chrztu?
-
Co jest potrzebne do Chrztu Świętego?
-
Jak wygląda moment Chrztu Świętego?
-
Zdjęcie grupowe dla całej rodziny,
-
Chrzciny w lokalu?
-
Jakie życzenia na chrzest wybrać?
-
Jaki prezent na Chrzest Święty dla chłopca i dziewczynki?
-
Dekoracja sali na chrzciny,
-
Tort na chrzciny dla chłopca i dziewczynki.
Chrzest Święty i wszystko, co z nim związane – poradnik od A do Z. O czym warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
Stworzyłam dla Was poradnik, który pomoże Wam się przygotować do tego niezwykłego wydarzenia. Być może spędzacie dużo czasu na tym, aby wyszukać wszystkich informacji na temat Chrztu Świętego na różnych stronach. Ja pracując z Wami, wykonując reportaże z Chrztu Świętego, wiem, jakie są Wasze obawy i mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu do samego końca wszystkie niejasności zostaną rozwiane. Przeczytając go, dowiecie się jak będzie wyglądać współpraca ze mną. Postarałam się, aby ten artykuł był dla Was czytelny, więc znajdziecie tu, jak wygląda reportaż Chrztu Świętego oraz poradnik od a do z.
Co to jest Chrzest Święty?
Chrzest Święty to sakrament, który przyjmuje się tylko raz w życiu, ponieważ na duszy wyciska on niezatarte duchowe znamię i tym samym otrzymuje się od Boga życie wieczne. Na początku liturgii chrztu rodzice i rodzice chrzestni proszą o to życie dla przyniesionego dziecka, kreślą znak krzyża na jego czole, a wspominając swój chrzest, wyrzekają się grzechu, wyznają wiarę oraz wyrażają wolę chrztu w wierze Kościoła.
Na Chrzest Święty warto skorzystać z oferty profesjonalnego fotografa
Chrzest jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka, ale także w życiu rodziców i całej rodziny. Jest pierwszym świętem Waszego maluszka po narodzinach. Samo pojawienie się dziecka na świecie wywołuje w rodzicach wiele emocji. Każda chwila spędzona z nim jest na wagę złota. One są bardzo cenne, są ulotne, ale te zapisane zbiegiem czasu stają się coraz bardziej wartościowe. Na pierwsze spotkanie dziecka z profesjonalnym fotografem w większości decydujecie się dopiero w momencie planowania Chrztu Świętego. To jest dobra decyzja. Warto łapać chwile na fotografii, bo te zapisane wspomnienia są najpiękniejszą pamiątką, jaką można podarować dziecku. One zostają z nim już na zawsze.
To niezwykłe wydarzenie, jakim jest Chrzest Święty, czyli moment włączenia dziecka do wspólnoty kościoła ma charakter podniosłej chwili
W takiej uroczystości biorą udział najbliżsi naszemu dziecku (przeważnie wielopokoleniowa rodzina). Spotkaniu najbliższych z nowym członkiem rodziny przed samą uroczystością, a także tuż po niej przy kościele i w lokalu, towarzyszą niezwykłe relacje i emocje, które są niepowtarzalne i wyjątkowe.
Reportaż Chrztu Świętego składa się z trzech wyjątkowych części
-
Przygotowania swojego maluszka w domu,
-
Ceremonia Chrztu Świętego,
-
Przyjęcie dla rodziny (chrzciny) w lokalu.
Dodatkowo stworzyłam jeszcze przewodnik od a do z, w którym znajdziecie wiele odpowiedzi na pytania, które może Was nurtują, jeszcze czegoś nie wiecie. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, sugestie lub uwagi, to proszę, napisz mi wiadomość.
Przygotowania dziecka w domu do Chrztu Świętego
Decydując się na wybranie mnie na fotografa tego wzruszającego wydarzenia, obdarowujecie mnie szansą na stworzenie dla Was pięknej historii z tego jednego dnia, do którego będziecie wspomnieniami wracać przez całe życie. Jeśli tylko pozwolicie, będę Wam towarzyszyć od przygotowań w zaciszu Waszego domu. Tutaj stworzymy fotografie przesiąknięte Waszą miłością do tej małej istoty.
W tych chwilach zatrzymam codzienność i Waszą relację między sobą i dzieckiem. Każdy dotyk, uśmiech, radość to naturalne emocje, które warto uwiecznić. Zadbam, aby nie umknął żaden detal, bo to one jako drobinki później tworzą cudowną historię wypełnioną miłością, czułością i szczęściem. Nie omieszkam zrezygnować także ze wspólnych zdjęć rodzinnych.
Zawsze znajdziemy kilka chwil, aby zrobić zdjęcia z przybyłymi gośćmi. Okiem aparatu zatrzymam czas, w którym zwykłe codzienne czynności przepełnione są bezwarunkową miłością i później będą przypominać, to co najistotniejsze. Jednocześnie dadzą szansę powrócić za kilka lat do tego niezwykłego wydarzenia Wam rodzice, dziadkom i bliskim dziecka, ale i temu małej/małemu bohaterowi, które z reguły tego wydarzenia nie pamięta. Staram się Was odwiedzić godzinę lub 1,5h przed rozpoczęciem Mszy Świętej Chrztu Świętego. Jest to odpowiedni czas, aby zapisać na fotografii wzruszające minuty.
Na przygotowania dziecka do Chrztu przychodzą matka chrzestna z szatką i ojciec chrzestny ze świecą
W tym szczególnym dniu dla Waszego dziecka z reguły na miejsce przygotowań do Chrztu Świętego odwiedza Was więcej osób niż zwykle, to bywa. Musicie być świadomi, że zgodnie z tradycjami na przygotowania przychodzą rodzice chrzestni – matka chrzestna przynosi szatkę do chrztu, a ojciec chrzestny ma ze sobą świecę i chcą pomóc przy ubieraniu Waszego maluszka. Dodatkowo często bywa, że przychodzą jeszcze dziadkowie maluszka i część Waszego rodzeństwa. Pozostali kierują się już do kościoła.
Jak przygotować pokój dziecka do zdjęć przed Chrztem Świętym?
Wybierając pokój na przygotowania do chrztu, należy pamiętać, aby nie był mały. Dużym plusem jest, aby była przestrzeń i tym samym swoboda. Bardzo często salon spełnia taką rolę, bo jest przestronny. Na przygotowania dziecka do chrztu wybieracie także pokój z dużym łóżkiem, ale pamiętajcie, aby na te chwile uporządkować miejsce z niepotrzebnych rzeczy: np. pokrowce od ubrań, wieszaki, porozrzucane ubrania.
Przygotujcie to co chcecie, aby zostało sfotografowane podczas przygotowań:
-
Szatka oraz świeca do chrztu,
-
Ubranka do chrztu,
-
Buciki,
-
Biżuteria, która będzie pamiątką z chrztu,
-
Zaproszenie na chrzest.
Jakie ubranko na chrzest dla dziewczynki, a jakie dla chłopaka, a może uniwersalny komplet na chrzciny dla niemowląt?
W zależności od sytuacji zaczynam fotografować piękne ubranka, w których swoje dziecko zaniesiecie do kościoła. Zdjęcia te są dopełnieniem reportażu z Chrztu Świętego. Oczywiście w zależności od płci dziecka spotykam się z różnymi propozycjami ubranek do chrztu. Czasem przygotowujecie więcej ubranek dla niemowląt i właśnie w tym momencie decydujecie się na to ostateczne.
Zdecydowana większość dla dziewczynki wybiera sukienkę do chrztu + opaskę, a dla chłopca komplet: garnitur, koszulę + spodnie i muchę w kolorze, tak aby przełamać biel akcentem kolorystycznym. Oczywiście bez dwóch zdań ubranko do chrztu powinno być wygodne, uroczyste, dopasowane do tego dnia, ale i komfortowe.
Jak się ubrać na Chrzest Święty jako rodzice i rodzice chrzestni?
Wasz ubiór w tym dniu także jest ważny. Wasze samopoczucie podczas współpracy z fotografem zależy w dużej mierze od założonego ubrania. W zależności od pory roku, trendów mody, ale też ulubionego stylu Wasze ubranie się różni.
-
Dla taty dziecka często jest to elegancka, biała koszula i garnitur,
-
Dla mamy są to kostiumy jedno lub dwuczęściowe, zwiewne sukienki.
Oczywiście należy pamiętać, że tutaj zdjęcia wykonywane są w różnych pozycjach. Aby czuć się swobodnie na sesji przy fotografie w pozycjach np.: pochylanie się nad dzieckiem, czy przytulanie go w pozycji leżącej. Panie często unikają dużych dekoltów, zbyt krótkich spódnic czy bluzek. Oczywiście nie polecamy także jeansów, bluz, koszul z nadrukami.
Ile zaplanować czasu na sesję fotograficzną z noworodkiem przed przyjęciem chrztu?
Uważam, że wstępnie mogę umówić się z Wami 1 h przed rozpoczęciem Mszy Świętej. Na umówioną godzinę Wy już jesteście ubrani i przez ten czas skupiamy się na fotografowaniu powstałych relacji między Wami oraz przybyłymi gośćmi a Waszym maluszkiem. Z reguły ostatnie 15 – 20 minut jest to ubranie dziecka, zapięcie w foteliku i później w samochodzie oraz sam przejazd do kościoła. Jeśli potrzeba więcej czasu na spakowanie się i przejazd, to już indywidualnie ustalam z Wami godzinę przyjazdu, aby dostosować się do Waszych potrzeb.
Co zabrać z domu w dniu Chrztu Świętego? Zestaw „must have”.
Zestaw dla dziewczynki czy chłopca na Chrzest Święty z reguły zostaje przygotowany przez rodziców już dzień wcześniej, aby w ewentualnym pośpiechu o niczym nie zapomnieć. Ważne jest, aby przygotować to na czas, bo już jest z reguły ciężko po to wrócić. Mało czasu jest przed mszą, a później jedziemy na salę, która nie zawsze jest blisko domu. Za nim wyruszycie, musicie być pewni, że dziecko jest pojedzone i przebrane, a to, co wrzucicie do torby podręcznej, ugasi kryzysową sytuację, która może wystąpić w kościele czy na sali.
Co składa się na tę listę”must have”?
-
Wózek dla dziecka,
-
Przybory pielęgnacyjne: pieluszka, chusteczki nawilżane, krem,
-
Porcje mleka, butelkę i wodę,
-
Zastępcze ubranko,
-
Zabawki: niezbyt głośne,
-
Rajstopy dla siebie oraz nitkę z igłą.
Biała szatka do chrztu i świeca chrzcielna oraz obowiązki rodziców chrzestnych
Biała szatka na chrzest i świeca chrzcielna to pierwsze podarki dla dziecka od rodziców chrzestnych. Z reguły Matka Chrzestna kupuje szatkę, a Ojciec Chrzestny świecę. W wielu rejonach w roli matki obowiązkiem jest zakup ubranka do chrztu czy upieczenie tortu na ten wyjątkowy dzień spędzony z rodziną. A zostanie ojcem chrzestnym według tradycji, oznaczało poważną deklarację, mianowicie przejęcie opieki nad dzieckiem w przypadku śmierci jego rodziców.
Temat obowiązków Matki Chrzestnej i Ojca Chrzestnego zmienia się wg tak naprawdę samego poczucia obowiązku danej osoby w tej roli. Według prawa kanonicznego podstawowym i jedynym obowiązkiem, zadaniem w roli chrzestnych jest pomaganie w wychowaniu dziecka w wierze i moralności katolickiej. Z reguły to zadanie jest jednym z wielu, które sobie przypisują wybrane przez Was osoby od momentu obdarowania tą wspaniałą rolą.
To zaszczytna funkcja niesie za sobą wielkie zaufanie rodziców dziecka do obdarowanej osoby. Matka Chrzestna i Ojciec Chrzestny stają się dla dziecka wzorem do naśladowania zaraz po rodzicach, a także mogą liczyć u nich na stałe służenie radą i pomocą. Dla samych rodziców to wielkie oparcie w wychowaniu pociechy na dobrego chrześcijanina i chrześcijankę.
Aby zostać Matką lub Ojcem Chrzestnym trzeba spełniać kilka warunków
Dolną granicą wieku jest 16 lat dla dziewczyn i chłopców. Z reguły wybrane osoby są już dorosłe, ale nie jest to warunek konieczny. Wymagane jest:
-
Aby osoba była praktykującym katolikiem i posiadała niezbędne sakramenty: chrzest, komunię i bierzmowanie,
-
Ze swojej rodzinnej parafii powinna osoba ta mieć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pełnienia tej funkcji,
-
Poświadczenie sakramentu spowiedzi, które można uzyskać od spowiednika. (nie zawsze wymagane),
-
Aby osoba żyła w stanie wolnym lub w związku sakramentalnym.
Ceremonia Chrztu Świętego – najważniejsza w życiu dziecka
Gdy dotrzemy do kościoła, jako fotograf będę tworzyć pamiątkę zdjęciową w najważniejszych momentach Chrztu Świętego, ale także pomiędzy nimi. Będę starać się uwiecznić najważniejsze elementy Mszy Chrztu Świętego:
-
Przywitanie dziecka w świątyni przez kapłana,
-
Pobłogosławienie znakiem krzyża na czole dziecka przez niego oraz Was – rodziców i rodziców chrzestnych,
-
Moment polania główki wodą święconą,
-
Namaszczenie Krzyżmem Świętym,
-
Nałożenie białej szaty,
-
Zapalenie świecy chrzcielnej od paschału,
-
A także chwil podczas całej mszy świętej. Podczas niej skupiacie się, aby przekazać maleństwu najwięcej czułości. Chcecie, aby Wasz Skarb czuł się bezpiecznie w nowym otoczeniu. Te obrazy są bardzo niezwykłe i wzruszające.
W którym kościele ochrzcić dziecko?
W zależności od tego, gdzie zdecydujecie ochrzcić swoje dziecko, musicie mieć na uwadze, że dziecko do tego miejsca, będzie wracało zawsze po poświadczenie z chrzcin, aby móc przyjąć inne sakramenty być może w swojej czy innej parafii. Dobrym wyborem jest chrzest w rodzinnej parafii, bo jest to miejsce, w którym znajdują się wszystkie wpisy do akt i zaświadczenia, przyniesione do tej pory.
Czy każde dziecko może zostać ochrzczone?
Według informacji, jakie możemy przeczytać w instrukcji episkopatu o udzielaniu Chrztu Świętego, każde dziecko należy dopuścić do chrztu, które zostanie zgłoszone przez rodziców lub prawnych opiekunów. Jeśli osoby te są wierzące i zobowiążą się do wychowania ochrzczonego dziecka w wierze, w której przyjmie Chrzest Święty. W przypadku, kiedy rodzice dziecka żyją w związku niesakramentalnym, potrzebna będzie zgoda proboszcza na Chrzest Święty.
Są różne sytuacje, w których żyjemy, ale proboszczowie wyrażają zgodę jeśli:
-
Rodzice dziecka są w małżeństwie cywilnym i wyraźnie odmawiają zawarcie małżeństwa sakramentalnego. Proboszcz będzie oczekiwał na piśmie oświadczenia, że rodzice dziecka i chrzestni zobowiązują się do wychowania dziecka w wierze katolickiej,
-
Rodzice żyją bez ślubu kościelnego, ale z występujących przeszkód kanonicznych. Proboszcz także poprosi w takim przypadku o oświadczenie na piśmie jak wyżej,
-
Jedno z rodziców dziecka jest wierzące, a drugie nie,
-
Jeśli występuje sytuacja trudna z zawikłanymi problemami z zakresu chrztu, proboszcz powinien wnikać w sytuację i podjąć odpowiednią decyzję.
Kiedy ksiądz może odmówić lub nie udzielić Chrztu Świętego?
Ksiądz może odmówić lub nie udzielić Chrztu Świętego, kiedy rodzice lub opiekunowie nie mają faktycznej wiedzy, lub zwyczajnie nie wyrażają woli.
Kiedy najlepiej zgłosić dziecko do chrztu?
Do chrztu dziecko najlepiej zgłosić dwa tygodnie przed planowanym terminem. W różnych parafiach są już odgórnie ustalone dni w miesiącu, w którym z reguły jest udzielany sakrament Chrztu Świętego. Czasem jest to sobota, częściej jest to niedziela. W zależności od ustaleń jest to druga, trzecia lub czwarta niedziela miesiąca.
Przy zgłaszaniu dziecka do chrztu powinno być obydwoje rodziców, chyba że występuje uzasadniona przyczyna, to może być jedno z nich. To tutaj otrzymacie karteczki do spowiedzi i ewentualnie dokumenty zachęcające do katechezy przygotowawczej.
Co zostanie ustalone przy zgłoszeniu przyniesienia do Chrztu dziecka?
Zostanie ustalony termin tego wyjątkowego wydarzenia. Otrzymacie wiele rad i wskazówek na temat przebiegu chrztu, które będziecie mogli później wykorzystać. Podczas tego momentu zostanie spisany akt chrztu na podstawie dokumentów wymienionych poniżej.
Co jest potrzebne do Chrztu Świętego?
To pytanie z reguły pada, kiedy chcecie dowiedzieć się co zabrać na pierwsze spotkanie z księdzem, aby zgłosić chęć ochrzczenia dziecka. Do sporządzenia aktu sakramentu Chrztu Świętego należy okazać następujące dokumenty:
-
Akt urodzenia dziecka,
-
Świadectwo sakramentu ślubu kościelnego rodziców lub zgoda proboszcza na chrzest dziecka,
-
Dokumenty potwierdzające tożsamość matki i ojca (mogą być dowody osobiste).
Jeżeli wybrani przez Was rodzice chrzestni dziecka nie mieszkają w tej samej parafii, w której odbędzie się chrzest, to ksiądz poprosi o zaświadczenie, że dana osoba jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Należy przynieść najpóźniej po liturgii chrztu.
Jak wygląda ceremonia Chrztu Świętego i przebieg liturgii krok po kroku?
Do kościoła docieramy około 10 minut przed rozpoczęciem się Mszy Świętej. Czekamy na Matkę Chrzestną i Ojca Chrzestnego, aby dotarli na miejsce. Razem wchodzimy do zakrystii, aby wpisać się do księgi i dostarczyć brakujące dokumenty.
Gdy jesteście gotowi, wchodzimy do kościoła i czekamy przy głównych drzwiach wejściowych, aż kapłan do Was podejdzie. W większości parafii tak to jest rozwiązane, ale może zdarzyć się, że nie jest to miejsce przy drzwiach wejściowych tylko inne wyznaczone, o którym na pewno poinformuje Was na pierwszym spotkaniu kapłan.
To jest ważne! Jeśli macie możliwość, to starajcie się usiąść w pierwszej ławce. Jeśli nie możecie zrobić tego sami, warto poprosić osobę odpowiedzialną za to, aby dotarła do kościoła 20-30 minut wcześniej, aby to zrobić.
Czemu powinniście wybrać pierwszą ławkę w kościele?
Ważne! Taka rada od nas jeśli macie możliwość wybierzcie pierwszą ławkę. Jeśli nie są konkretnie przydzielone (w większości nie są przypisane nazwiskami), to możecie poprosić kogoś ze swojej rodziny, aby Wam wcześniej zajął ławkę, a po przybyciu na miejsce oddelegujecie tę osobę. To jest dobre rozwiązanie, bo w pierwszej ławce nikt Was nie będzie zasłaniał i tym samym reportaż będzie zawierał większą ilość różnych zdjęć z tych wspaniałych chwil. Lubię też jeśli dziecko jest w ramionach raz mamy, a raz taty.
Druga i trzecia ławka mocno ogranicza różnorodność kadrów i pamiątka z Chrztu Świętego będzie mniej atrakcyjna. Ja jak i Wy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakiego wzrostu osoby usiądą przed Wami. Mimo że posiadam pozwolenie na wykonywanie zdjęć w miejscach sakralnych wydanych przez kurię, to staram się nie przebywać dużo w głównej alei przed ołtarzem. Prosta sprawa, kapłanowi może to przeszkadzać i stosownie odniesie się do tego z ambony. Chce być dla Was mniej widoczna, aby zdjęcia były przepełnione naturalnością i emocjami towarzyszącymi temu wydarzeniu.
Przywitanie dziecka w świątyni przez kapłana
Gdy podejdzie do Was kapłan, to uważnie słuchajcie go i odpowiadajcie na zadane pytania, a później po nim Wy i rodzice chrzestni naznaczcie dziecko znakiem krzyża.
Ksiądz zwraca się do Was rodzice z zapytaniem:
Ksiądz: – Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?
Wy rodzice wymieniacie imiona, imię [N]
Ksiądz: – O co prosicie Kościół Boży dla [N]?
Wy rodzice: – O chrzest.
Tutaj rozpoczyna się właściwa ceremonia:
Ksiądz: – Prosząc o Chrzest dla Waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nauczył nas Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
Wy rodzice: – Tak lub Jesteśmy tego świadomi.
Następnie kapłan zwraca się do Rodziców Chrzestnych:
Ksiądz: – A wy, drodzy Rodzice Chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom w wypełnieniu obowiązku?
Rodzice Chrzestni: – Tak lub Jesteśmy gotowi.
Błogosławieństwo znakiem krzyża na czole Waszego dziecka przez kapłana oraz Was – rodziców i Rodziców Chrzestnych
Rada ode mnie: Postarajcie się, aby znak krzyża wykonać kciukiem i z zamkniętą dłonią oraz bez pośpiechu starając się nie zasłonić ręką lub całą/całym sobą dziecka, lub jego całej twarzy. Jeśli jest potrzeba, to przesuńcie się o krok dalej.
Kapłan zwraca się do dziecka: – [N] wspólnota chrześcijańska przyjmuje Cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę Cię znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą Cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni.
Ksiądz kreśli na czole dziecku znak krzyża. Następnie czynicie to Wy rodzice dziecka oraz chrzestni.
Po tym momencie kapłan zaprasza Was do zajęcia miejsca w kościele. Przebieg mszy świętej jest normalny, aż do momentu homilii, po którym następuje obrzęd Chrztu Świętego.
Liturgia Słowa, homilia i właściwy obrzęd Chrztu świętego. Jak wygląda chrzest?
Początek Mszy Świętej nie różni się niczym od tego jak jest na innych mszach. Po wygłoszonym kazaniu Kapłan zaprasza Was rodziców i Rodziców Chrzestnych do chrzcielnicy i rozpoczyna odmawianie modlitwy egzorcyzmu, następnie modlitwę poświęcenia wody lub dziękczynną. Na ten moment rodzice chrzestni powinni przygotować i mieć w dłoniach białą szatkę do chrztu i świecę chrzcielną.
Chrzest Święty – ten momenty dzieli się na 5 etapów
-
Poświęcenia wody (nie zawsze) i modlitwy egzorcyzmu (zawsze),
-
Polanie główki wodą święconą,
-
Namaszczenie główki Krzyżmem Świętym ochrzczonego dziecka,
-
Nałożenie białej szaty,
-
Zapalenie świecy przez Chrzestnego od paschału lub wręczenie zapalonej świecy.
Poświęcenie wody albo modlitwa dziękczynna nad wodą
Wszyscy udają się następnie do chrzcielnicy, o ile potrzeba. Tam celebrans odmawia modlitwę poświęcenia wody lub dziękczynną w okresie wielkanocnym.
Kapłan: – Módlmy się, aby Bóg wszechmogący obdarzył te dzieci nowym życiem z wody i z Ducha Świętego.
Kapłan: Błogosławiony jesteś, Boże, Ojcze wszechmogący. Ty stworzyłeś wodę, która oczyszcza i podtrzymuje życie.
Wszyscy: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki.
Kapłan: Błogosławiony jesteś, Boże, Synu Jednorodzony, Jezu Chryste, z Twojego boku wypłynęła woda i krew, aby z Twojej Śmierci i Zmartwychwstania narodził się Kościół.
Wszyscy: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki.
Kapłan: Błogosławiony jesteś, Boże, Duchu Święty, który namaściłeś Chrystusa, ochrzczonego w wodach Jordanu, abyśmy wszyscy w Tobie byli ochrzczeni.
Wszyscy: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki.
Kapłan: Przybądź nam z pomocą,Panie, Ojcze jedyny, i uświęć tę wodę, aby dzieci nią ochrzczone zostały obmyte z grzechu i narodziły się do nowego życia jako Twoje przybrane dzieci.
Wszyscy: Boże, uświęć tę wodę.
Kapłan: Uświęć tę wodę, aby wszyscy nią ochrzczeni uczestniczyli w tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa i stali się przez to podobni do Twojego Syna.
Wszyscy: Boże, uświęć tę wodę.
Kapłan dotyka wody prawą ręką i mówi:
Kapłan: – Uświęć tę wodę, aby ci, których powołałeś, odrodzili się z Ducha Świętego i zostali włączeni do Twojego świętego ludu.
Wszyscy: Boże, uświęć tę wodę.
Jeśli jest do dyspozycji woda chrzcielna już poświęcona, celebrans pominąwszy wezwania od: Przybądź nam z pomocą, mówi:
Kapłan: Przez tajemnicę tej poświęconej wody racz udzielić duchowego odrodzenia Twojemu słudze N., którego (Twojej służebnicy N., którą) w wierze Kościoła wezwałeś do chrztu, aby otrzymał(a) życie wieczne. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wszyscy: Amen.
Kapłan rozpoczyna, mówiąc: – Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez Was dziecko otrzymuje z miłości Bożej przez sakrament Chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to
Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny Chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której Wasze dziecko otrzymuje Chrzest.
Wyrzeczenie się zła
Na pytania kapłana odpowiadacie Wy i rodzice chrzestni odpowiednio: wyrzekamy się/ wierzymy. Łatwo jest się pomylić, ale nie przejmujcie się wszyscy zebrani odpowiadają na te pytania, więc będzie to podpowiedzią co odpowiadać.
Kapłan: – Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
Wy rodzice i rodzice chrzestni: – Wyrzekamy się.
Kapłan: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby zło was nie opanowało?
Rodzice i chrzestni: – Wyrzekamy się.
Kapłan: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
Rodzice i chrzestni: – Wyrzekamy się.
Kapłan: Czy wierzycie w Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
Rodzice i chrzestni: – Wierzymy.
Kapłan: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa?
Rodzice i chrzestni: – Wierzymy.
Kapłan: Czy wierzycie w Ducha Świętego?
Rodzice i chrzestni: – Wierzymy.
Na zakończenie tej części kapłan wypowiada następujące słowa: – Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie, Panie naszym.
Wy odpowiadacie: – Amen.
Kulminacyjny punkt ceremonii, podczas którego nastąpi ochrzczenie dziecka, poprzez polanie jego/jej główki wodą święconą z chrzcielnicy
Moment ten jest bardzo ważny i tylko odpowiednia współpraca między księdzem, rodzicami i fotografem przyniesie Wam piękną pamiątkę zdjęciową z tej chwili.
Ważne! Na przebieg sposobu zachowania się księdza nie mamy wpływu podczas najważniejszego momentu. Nie jestem w stanie przewidzieć tej sytuacji i ważne jest, abyście mając możliwość przesunięcia się o krok, zmienienia ręki i ustawienia się pod aparat przed momentem polania główki, to właśnie zrobili. Czasem zdarza się, że ksiądz niechcący zasłoni twarz dziecka i wtedy może być problem z uchwyceniem tego ważnego momentu.
Jeśli jest więcej rodzin, to ksiądz po kolei zaprosi Was bliżej chrzcielnicy i poprosi o powtórzenie wybranych imion dla Waszego dziecka. Następnie zapyta rodziców i chrzestnych:
Ksiądz: Czy chcecie, aby [N – imię, imiona dziecka] otrzymał(a) chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wspólnie wyznaliśmy?
Odpowiadacie wraz z chrzestnymi: Chcemy.
Moment polania główki wodą święconą
Ważne! Z reguły jeśli ksiądz jest praworęczny najlepiej główkę dziecka trzymać na lewym przedramieniu lub na dłoni lewej ręki. Najlepiej, aby dziecko trzymała mama lub tato. Ksiądz trzy razy polewa głowę dziecka i wypowiada następujące słowa:
Ksiądz: – [N – imiona dziecka] Ja Ciebie chrzczę w Imię Ojca (pierwsze polanie główki)
i Syna (drugie polanie główki)
i Ducha Świętego. (trzecie polanie główki)
Po chrzcie uczestnicy wypowiadają aklamację: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Moment namaszczenia Krzyżmem Świętym
Ksiądz: – Bóg wszechmogący, Ojciec naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który Cię uwolnił od grzechu i odrodził z wody i z Ducha Świętego, On sam namaszcza cię krzyżmem zbawienia, abyś włączony(a) do ludu Bożego, wytrwał(a) w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne.
Wszyscy: Amen.
Nałożenie białej szatki
Ksiądz: – [N] stałeś (aś) się nowym stworzeniem i przyoblekłeś (aś) się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.
Wszyscy: Amen.
Podchodzi do Was kapłan. Matka chrzestna przekazuje mu białą szatę i on nakłada na dziecko białą szatkę. (koniecznie biała) Może być też sytuacja, że ksiądz wypowie, aby Chrzestni nałożyli białą szatę dziecku.
Zapalenie świecy przez Chrzestnego od paschału lub wręczenie zapalonej świecy
Przed wręczeniem zapalonej świecy, kapłan bierze paschał i mówi:
Kapłan: Przyjmijcie światło Chrystusa.
Następnie przedstawiciel każdej rodziny (np. ojciec lub chrzestny), zapala świecę swego dziecka od paschału. Może wystąpić sytuacja, że kapłan będzie stał przy paschale i otrzymaną wcześniej świece będzie zapalał od paschału i przekaże ją w ręce ojca albo chrzestnego.(najczęściej chrzestnego).
Za moment kapłan mówi: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dzieci, oświecone przez Chrystusa, postępowały zawsze jak dzieci światłości, a trwając w wierze, mogły wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.
Zakończenie obrzędu Chrztu Świętego
Po zakończeniu najważniejszego obrzędu Chrztu Świętego rodzice i chrzestni wracacie z dzieckiem na swoje miejsce. Dalsza część mszy przebiega bez zmienionego obrządku. Oczywiście jesteście zobowiązani do uczestnictwa w dalszej części, a także jeśli jest możliwość przyjęcia Komunii Świętej. Zapaloną świecę należy zgasić po Baranku Bożym.
Poświęcenie pamiątek z Chrzcin przyniesionych do kościoła
Czasem zdarza się, że chcecie, aby zostały poświęcone pamiątki z chrztu: łańcuszek, obrazki, figurki religijne, Pismo Święte, Biblia w wersji dla dzieci. Ten moment jest przeważnie po Komunii Świętej, a przed zakończeniem mszy.
Zdjęcie grupowe całej rodziny w kościele lub przed kościołem bądź po obiedzie
Takie zdjęcie grupowe zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od Waszych chęci. Czasem robione jest tylko jedno zdjęcie rodzice+ dziecko+ chrzestni w różnych częściach kościoła. Jeśli jest wiele rodzin, to należy poświęcić troszkę czasu, aby każdy mógł mieć taką pamiątkę.
Zdjęcia w kościele zależą od wielu sytuacji:
-
Ilość chętnych rodzin,
-
Ilość chętnych par do zdjęć,
-
Czy w niedalekim czasie ma się odbyć Msza Święta,
-
Od pory roku, temperatury.
Zdjęcia grupowe czy z zaproszonymi bliskich można wykonać na zewnątrz kościoła lub przy/w lokalu. Szukamy odpowiedniego miejsca na to. Do grupowego mogą być schody. Jeśli ich nie ma, to ustawiamy się w dwóch rzędach, tak aby każdy nas widział. Wtedy goście mają pewność, że ja ich widzę, jeśli oni widzą mnie.
Chrzciny w lokalu – zaproszenia
Czasem zastanawiacie się, jak powinno wyglądać zaproszenie na chrzciny i czy w środku powinno znajdować się tekst zaproszenia + wierszyk lub cytat, czy może lepiej tekst + zdjęcie dziecka.
Oczywiście jest to sprawa indywidualna. Zawsze jeśli macie możliwość poświęcić więcej czasu, to można podejść do sklepu z pamiątkami np. w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu lub w swoim najbliższym mieście i sprawdzić ich propozycję. Być może będą mieć zaproszenia na indywidualne zamówienie. Oczywiście wiele osób będzie jednak wybierało allegro, gdzie tam naprawdę zobaczycie sporo propozycji i dostosujecie to pierwsze oficjalne zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie w życiu Waszego maluszka.
Życzenia na chrzest dla maluszka i gratulacje dla rodziców
Po dotarciu do lokalu zaproszona rodzina składa Wam gratulacje z narodzin i zorganizowania tego wydarzenia. W tych chwilach do naszej dziewczynki lub chłopca płynie wiele ciepłych słów i moc życzeń od nich na dalsze lata życia. Jeśli dziecko jest kilkunastotygodniowe, kilkumiesięczne czy roczne, to na pewno tych słów nie zapamięta.
Jakie życzenia na chrzest wybrać?
Oczywiście życzenia z okazji Chrztu Świętego utrwalić można na wiele sposobów, ale dużą popularnością wśród najbliższych: dziadków, matki chrzestnej i ojca chrzestnego oraz wujka i cioci cieszą się życzenia przekazane na kartce wykonanej ręcznie posiadające tekst.
Przeważnie jako złote myśli, dedykacje klasyczne czy ze słowami Jana Pawła II, cytaty z Biblii, krótkie bądź długie życzenia napisane od serca, religijne wiersze, ale także te eleganckie, niereligijne, normalne, wesołe, śmieszne wierszyki. Kartki wykonane ręcznie i w całości przez siebie są fantastyczną pamiątką z tego dnia, do których po latach można wrócić.
Być może to dziecko czytając za kilkanaście lat te życzenia, wzruszy się i opowie Ci, co czuł lub czuła, gdy trzymała w rękach tę wyjątkową i niepowtarzalną, dedykowaną tylko dla niej, niego pamiątkę od Ciebie jako rodzica, czy od babci i dziadka i najbliższych. Wtedy dobrą sprawą będzie otworzyć także album podarowany na chrzciny, w którym znajdziecie fotografie z tych chwil. Ja w czasie składanych życzeń staram się uchwycić te ulotne i luźne chwile, z których powstają naturalne kadry, a później z tego reportaż chwytający Wasze serca.
Prezenty na Chrzest Święty
Jaki prezent jako pamiątkę podarować dziecku z okazji Chrztu Świętego: album, srebrny obrazek z dedykacją, Biblię, srebrny smoczek z grawerem, skarbonkę, a może usługę fotografii, jeśli rodzice dziecka jeszcze się na nią nie zdecydowali?
Jaki prezent na Chrzest Święty? Co kupić dla chłopca i dziewczynki? Pomysł na podarunki tradycyjne i nowoczesne
Wielu z Was szuka tego idealnego prezentu, upominku, pamiątki dla dziewczynki czy chłopca, które przyjmie Chrzest Święty.
Często pierwsze myśli są ukierunkowane na rzeczy religijne i tradycyjne:
-
Obrazy z dedykacją,
-
Srebrne obrazki,
-
Pamiątki z grawerem,
-
Biblia,
-
Figurka Anioła Stróża,
-
Pozytywka.
Innym kierunkiem może być tradycyjny prezent w nowoczesnym wydaniu, tutaj na pewno rolę spełnią:
-
Biżuteria: kolczyki, łańcuszek z krzyżykiem dla chłopca, czy z medalikiem dla dziewczynki,
-
Coraz częściej zaproszeni goście decydują się na srebrną łyżeczkę, grzechotkę, czy nawet smoczek, a jak się okazuje, niesie za sobą pewne znaczenie, które nie wszyscy znają, nawet Ci, którzy chcą dziecko tym obdarować.
-
Upominkiem na chrzest może być usługa fotografa, który wykona pamiątkę z Chrztu Świętego i zamknie te chwile w indywidualnie zaprojektowanym personalizowanym albumie z pudełkiem.
Dekoracja sali na chrzciny
Aby ułatwić Wam wzbudzenie emocji z dnia chrztu, moim zdaniem wśród zdjęć muszą znaleźć się ujęcia dekoracji na chrzest, które przepięknie zdobiły w tym czasie salę oraz stoły – grafiki, girlandy, dedykowane ozdoby z napisem, słodkie upominki (małe prezenty) jako pamiątki i podziękowanie dla gości za przybycie (słodkie krówki, ciasteczko z wróżbą, miodki, tabliczki z grawerem).
Często kolor ozdób dobieracie odpowiednio wg płci dziecka: różowy dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca lub uniwersalny biało – złoty. Być może to wydaje się bardzo błahe, jednak z biegiem czasu takie fotografie uzupełniające reportaż stają się bardziej wartościowe.
Tort na chrzciny dla chłopca i dziewczynki
Po obiedzie przeważnie pojawia się tort z okazji Chrztu Świętego – pierwszy tort Waszej dziewczynki, chłopca. Zawsze jestem ciekawa jak będzie wyglądał przygotowany tort na chrzest – czy będzie posiadał dedykację, napis, cytat, a może topper Chrzest Święty z imionami czy po prostu znajdzie się opłatek dedykowany na tort z imieniem, datą i zdjęciem dziecka.
Czasem zdarza się, że jest to prezent od chrzestnej matki, która jest królową wypieków i dla dziewczynki jak i chłopca, uchwycenie tego wyjątkowego tortu z włożonym sercem bliskiej mu osoby, także będzie piękną pamiątką z Chrztu Świętego.
Podczas luźnego czasu, kiedy rodzina zajmuje się swobodnymi rozmowami, a młodsi goście biorą udział w zabawach, zorganizowanych przez animatorów jest masa pozytywnych emocji, które warto zarejestrować okiem aparatu. Są także świetnym dopełnieniem całego reportażu dokumentującego ten jedyny dzień w życiu chłopca i dziewczynki.